بازار آریا

آخرين مطالب

بيکاري 42 درصدي و تب مدرک گرايي اقتصاد ايران

بيکاري 42 درصدي و تب مدرک گرايي

  بزرگنمايي:

آریا بازار - یک کارشناس حوزه کار با اشاره به وجود سه میلیون بیکار تحصیلکرده در کشور می‌گوید اگر اعلام شود طرح کارورزی در ادارت دولتی و وزارتخانه‌ها با ماهی حتی ۱۰۰ هزار تومان اجرا می‌شود، تعداد متقاضیان آن از سه میلیون نفر هم خواهد گذشت!

یک کارشناس حوزه کار با اشاره به وجود سه میلیون بیکار تحصیلکرده در کشور می‌گوید اگر اعلام شود طرح کارورزی در ادارت دولتی و وزارتخانه‌ها با ماهی حتی ۱۰۰ هزار تومان اجرا می‌شود، تعداد متقاضیان آن از سه میلیون نفر هم خواهد گذشت!


زهرا ممتاز قمشه‌ای اظهار کرد: هم اکنون حدود سه میلیون بیکار با تحصیلات دانشگاهی در کشور داریم و طبق آمار اعلام شده از سوی مسئولین، حدود ۴۰۰ هزار نفر در سامانه کارورزی ثبت نام کردند که ۲۰۰ هزار نفر واجد شرایط شناخه شدند.وی عدم آگاهی فارغ التحصیلان و توجیه کافی آنها نسبت به طرح را یکی از علل استقبال نکردن دانش‌آموختگان دانست و گفت: عده‌ای در ابتدا تصور می‌کردند این طرح به معنای استخدام است ولی پس از ورود به سامانه، متوجه شدند با آنچه توقع داشتند، فاصله دارد.
این کارشناس حوزه کار افزود: دلیل دیگر این است که اعتمادی به سرانجام و نتیجه طرح ندارند و مطمئن نیستند که اشتغالشان با دستمزد ۳۰۰ هزار تومانی ولو در غالب کارورزی، آنها را به سمت اشتغالی دائمی و پایدار هدایت کند.
ممتاز به موضوع فرهنگ کار در کشور اشاره و اظهار کرد: دلیل دیگری که در این خصوص متصور است به فرهنگ کار و توقعی برمی‌گردد که یک فارغ التحصیل دانشگاهی دارد و کار رسمی و مطمئن دولتی می‌خواهد. این طرح قرار است در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها اجرا شود ولی اگر اعلام کنند کارورزی در ادارت دولتی و وزارتخانه‌ها با ماهی حتی ۱۰۰ هزار تومان اجرا می‌شود تعداد متقاضیان از سه میلیون نفر هم خواهد گذشت چون با خود می‌گویند برویم وارد سازمانی بشویم بالاخره از این ستون تا آن ستون فرج است!
این پژوهشگر اجتماعی افزود: در این طرح بحث تنها متقاضی نیروی کار نیست بلکه واحد پذیرنده و بنگاه متقاضی کارورز هم مطرح است.تاکنون حدود ۷۰۰۰ بنگاه و واحد پذیرنده اعلام آمادگی‌ کرده‌اند که اگر همین آمار ثبت نام‌ شده را تقسیم بر بنگاه‌ها کنیم به طور متوسط در هر بنگاه باید ۳۳ تا ۳۵ نفر مشغول کارورزی شوند ولی به نظر شدنی نیست.
این کارشناس حوزه کار و تعاون تاکید کرد: وقتی طرح کارورزی رسما و از سمت دولت هدایت شود، باید منابع پرداخت دستمزد کارورز هم پیش‌بینی و تامین شود. در کشورهای پیشرفته به بیکاران حتی اگر در جایی مشغول کار نباشند بیمه بیکاری می‌پردازند، اخیرا هم طرحی در دولت به تصویب رسید که بخشی از دستمزد به مبلغ ۳۰۰ هزار تومان ماهانه به هر کارآموز توسط دولت پرداخت شود که با توجه به محدویت های بودجه‌ای، تأمین بودجه خود مشکل دیگری است و جای بحث بسیار دارد.
وی در بخش دیگری از گفت‌وگو با ایسنا، روند اجرای طرح کارورزی در کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: بعد از انقلاب سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای تأسیس و به سرعت در سراسر کشور مراکز مجهز آن روز راه اندازی شد و قدم‌های خوبی هم برای مهارت آموزی برداشت اما با رشد تب مدرک‌گرایی، آموزشهای فنی و حرفه‌ای به تدریج رو به فراموشی گذاشت.به علت پر هزینه بودن آموزشهای فنی، نوسازی دیرتر انجام گرفت و سرعت تغییر کارگاه‌های آموزشی با سرعت تغییر تکنولوژیکی یکی نبود.
به اعتقاد ممتاز ، بیکاری ۴۲ درصدی فارغ التحصیلان دانشگاهی فاقد مهارت و پرتوقع، پیامد همان تب مدرک‌گرایی در جامعه است که به صورت بیماری مزمنی بیشتر خانواده‌های ایرانی را درگیر خود کرده است.
وی اضافه کرد: در چنین شرایطی بود که دولت نهم طرح کارورزی را برای جبران فاصله بین مهارت آموزی و تحصیلکردگان دانشگاهی دنبال کرد اما موانع زیادی پیش روی اجرای آن وجود داشت که از جمله آنها ضعف قانون کار، ذکر نشدن کارآموزی و منع کار زیر ۱۸ سال و مخالفت جامعه کارگری بود.
به گفته این کارشناس حوزه کار، آن زمان نمایندگان کارگری و کارفرمایی در شورای عالی کار معتقد بودند که تسری اجرای این طرح در سطح وسیع موجب سوء استفاده برخی از کارفرمایان در استفاده از نیروی کار ارزان‌تر و بیگاری کشیدن از جوانان جویای کار می‌شود.
ممتاز درباره مزایا و معایب اجرای طرح کارورزی گفت: اینکه نیروی انسانی کار و حرفه مورد علاقه خود را به شیوه استاد شاگردی در یک محیط کار واقعی فرا بگیرد در ظاهر خوب به نظر می‌رسد، اگر چه در بسیاری از رشته‌ها روند تربیت نیروی انسانی هنوز به شیوه استاد شاگردی ادامه دارد مثل رشته قلم‌زنی یا جواهرسازی که به عنوان رشته‌های هنری قدیمی و اصیل شاگرد نزد استاد تمام فوت و فن‌های کار را یاد می‌گیرد.
این پژوهشگر اجتماعی با این اعتقاد که به دلیل تغییرات فرهنگی و عدم تعهد اخلاقی کارفرمایان، استاد شاگردی به شیوه سنتی دیگر جوابگوی نیاز امروز نیست، تصریح کرد: در حال حاضر نقدهایی به طرح کارورزی وارد می‌شود از جمله اینکه تناسب کمتری بین رشته‌های دانشگاهی با مشاغل بازار کار وجود دارد و چنانچه طرح کارورزی در سطح وسیع برای همه مشاغل در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها اجرایی شود، احتمال سوء استفاده زیاد است.
وی افزود: از سوی دیگر برخی کارفرمایان که منتظر کاهش هزینه عوامل تولید هستند، نیروی با سابقه خود را به بهانه استفاده از نیروی کار ارزان و جوان اخراج می‌کنند و این امر موجب افزایش بیکاری می‌شود به همین دلیل با توجه به شرایط فرهنگی کشور و عدم نظارت کافی بر این موضوع، نمی‌توان انتظار داشت که طرح کارورزی موجب اشتغال دائم برای کارورزان شود.
کارشناس حوزه کار در پایان افزود: درگذشته فرزندان خانواده‌ها برای به دست آوردن شغل و راه اندازی یک کسب وکار، یا راه پدری و اجداد خود را پیش می گرفتند یا از نوجوانی و حتی کودکی به فامیل و همسایه سپرده می‌شدند تا شغل و حرفه مورد نظر را به شکل «استاد و شاگردی» بیاموزند اما به تدریج با متنوع شدن مشاغل و در قرن اخیر با ایجاد آموزشهای رسمی در مدارس و بعدها تاسیس دانشگاه‌ها، شیوه استاد شاگردی رواج کمتری پیدا کرد و کار تربیت نیرو برای احراز شغل به این مراکز سپرده شد.
ایسنانظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گزارش روزانه بورس | دوشنبه 30 مهر 97

5 مزیت حذف دلار

آذری‌جهرمی: نوسان ارزی رشد بخش ارتباطات را کند می‌کند

تغییر نرخ خوراک پالایشگاه‌ها از اول آبان/ قیمت مواد اولیه قیر رایگان پروژه‌ها بر مبنای نرخ تسعیر دلار 4200تومانی خواهد بود

انتظار رشد قیمت سنگ آهن با گرید بالا/ ظرفیت زمستانی تولید فولاد چین در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت

فقط 6روز تا پایان طرح پیش فروش محصولات اسنوا باقی است/ پاسخگویی 24ساعته به مشتریان اسنوا

سریع‌ترین اقتصاد جهان سمی‌ترین هوای جهان را دارد

افت شاخص بورس در روز رونق معاملات سهام/ رفت و برگشت غول‌های بازار

مهر تائید مجدد استاندارد بر محصولات تولیدی نفت پاسارگاد

احتمال کاهش 5تا 10درصدی قیمت آهن در بازار

امشب دولت با گندمکاران بی‌حساب می‌شود/ باقی مانده مطالبات گندمکاران در حساب شرکت بازرگانی دولتی

عربستان توانایی جایگزینی روزانه 3میلیون بشکه نفت در بازار را ندارد

مظنه آپارتمان در منطقه هروی تهران؟ +جدول

ارز مسافرتی امروز با چه قیمتی معامله شد؟

عضو شورای شهر تهران: جسارت لازم برای تعدیل نیرو در شهرداری تهران وجود ندارد /موازی‌کاری در شهرداری تهران هنوز بودجه می‌بلعد!

پیش‌بینی کاهش 10هزار میلیاردی درآمد‌های شهرداری در سال آینده

تقدیر عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس از بیمه ایران

قیمت لاستیک افزایش نیافته است

واریز وجه به حساب غیر از شهرداری تهران تخلف است/ اجازه تکرار تخلف به کارگزاری‌ها نمی‌دهیم

صنعت بیمه سالانه 19درصد رشد می‌کند/افزایش 11درصدی ضریب نفوذ بیمه در شش ماه نخست سال

وضعیت بخش خصوصی خوب نیست

تعیین وظایف اجرایی شورای عالی انفورماتیک/ تصویب الزامات حاکم بر اینترنت اشیاء

پپسی و کوکاکولا باید از ایران بروند

آمریکایی‌ها قرارداد 15میلیارد دلاری را از آلمانی‌ها دزدیدند

هم نفتمان را می‌فروشیم، هم اقتصادمان را حفظ می‌کنیم

برگزاری نشست سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه

آمریکا مورد اعتماد دوستانش هم نیست/ توافق هسته‌ای از توفیقات دولت روحانی بود

کدام بانک بیشترین میزان معوقات را دارد؟ /حل مشکلات زوج ها، با ده درصد معوقات بانکی + جدول

صادرات نیروی محرک رشد اقتصادی است

تشریح فرمول اتحادیه اروپا برای تعامل اقتصادی با ج.ا.ایران

بهره گیری از ایده های کاربردی جامعه دانشگاهی با حمایت بانک شهر

گسترش حمایت مجلس از بیمه ایران

پرویزیان عضو اصلی هیات انتظامی بانک‌ها شد

گزارش رئیس سازمان بورس از فعالیت بازارها

گزارش روزانه بورس | 29 مهر 97

تحلیل روند هفتگی نرخ ارز | 21 مهر تا 26 مهر

تحلیل روند هفتگی قیمت طلا | منتهی به 27 مهر

تحلیل روند هفتگی قیمت نفت | منتهی به 27 مهر

تحلیل روند هفتگی بورس | منتهی به 25 مهر

بنزین دونرخی در راه است؟

بنزین ترک مرغوب‌تر است؟

قیمت شمش آلومینیوم (ایرالکو) 5.5 درصد افزایش داشت / تالار پتروشیمی در انتظار قیمت‌های پایه جدید

عرضه 22 هزار تن مواد پلیمری در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی

مظنه گودبای پمپرز و تاتی‌پارتی ایرانی؟!

توزیع سبد کالای حمایتی دولت آغاز شد

افزایش 40 تا 300 درصدی قیمت لوازم یدکی

هتل‌ها دو نرخی می‌شوند؟

مظلومین نهنگ بازار سکه /بسته شدن صرافی‌های ایرانی در ترکیه حاصل اجرای FATF

واردات سمعک به 5 تن رسید

برخورد قاطع با اخلال‌گران امنیت اقتصادی را به جامعه بازمی‌گرداند