بازار آریا

آخرين مطالب

هوش مصنوعی هوآوی چگونه باعث تحول فرودگاه بزرگ شنزن چین شداخبار تجاری

هوآوی با استفاده از داده‌های عظیم، هوش مصنوعی و تجهیزات اینترنت اشیا، مدیریت فرودگاه شنزن چین را به گونه‌ای بر عهده گرفته است که حاصل آن کاهش زمان انتظار مسافران در صف‌های مختلف و برنامه‌های دقیق‌تر پروازی شده‌است.

ImgeAlt

تأخیر در پروازها یا بی‌برنامگی در هر سطحی باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای مسافران و مسئولان یک فرودگاه می‌شود. اما مانند هر حوزه زندگی بشری، می‌توان با استفاده از فناوری، سر و سامانی به وضعیت این ترمینال‌ها داد. در ادامه وضعیت فرودگاه شنزن چین مورد بررسی قرار خواهد گرفت که در آن با کمک فناوری‌های هوشمند شرکت هوآوی تلاشی برای ایجاد تحول و بهبود سراسری در این زمینه شده است.

شنزن یکی از بزرگترین فرودگاه‌های کشور چین است که طبق آمار منتشر شده توسط مسئولان فرودگاه در سال 2017 آمار مسافران آن به 45 میلیون نفر رسیده و همراه با آنها 50 میلیون محموله همراه مسافران نیز جابه‌جا شده‌اند. این مقدار در سال 2018 نزدیک به 50 میلیون مسافر بوده و تخمین زده می‌شود که وزن کلیه وسایل همراه مسافران نیز به رقم قابل توجه 1.1 میلیون تن رسیده باشد.

این وضعیت نشان‌دهنده آن است که با یک‌ گذرگاه بسیار بزرگ و میلیونی روبرو هستیم و طبیعتاً هرگونه تأخیر، خطا و یا تداخل در برنامه‌ریزی آن می‌‎تواند برای هزاران نفر مشکل ایجاد کند.

برای درک بهتر موضوع باید گفت که وقتی یک پرواز در این فرودگاه دچار تأخیر شود به صورت متوسط برای 8000 نفر از مسافران فرودگاه مشکل پیش می‌آید و وضعیت پیش‌بینی نشده‌ای را ایجاد می‌کند. اما فرودگاه باید با این دسته از مسافران چطور برخورد کند؟

برخلاف روش‌های سنتی، مسئولان این فرودگاه تصمیم گرفتند تا از روشی بر پایه فناوری، هوش مصنوعی و اطلاعاتی که از قبل دارند، مشکلات را حل کرده و بهره‌وری را به حداکثر برسانند.

در همین زمینه در سال 2017 این فرودگاه از سوی سازمان بین‌المللی هواپیمایی شهری (ایکائو) به عنوان فرودگاه پایلوت برای اجرای طرح «فرودگاه‌های آینده» انتخاب شد. این طرح بیان می‌کند که چطور می‌توان با استفاده از فناوری، مشکلاتی را که در حال حاضر در فرودگاه‌های سنتی وجود دارد، مرتفع کرد.

شنزن، مرکز و قلب تپنده صنعت الکترونیک چین است و با توجه به رفت و آمد گسترده افراد فعال در حوزه فناوری، یکی از دلایل انتخاب این فرودگاه آن بوده که با جلب توجه این افراد، زمینه‌های سرمایه‌گذاری و رشد هر چه بیشتر فناوری‌های مورد استفاده در جهت بهبود وضعیت فرودگاه نیز فراهم شود. در همین راستا تیم پیاده‌سازی طرح بر سه موضوع در این طرح تمرکز خواهد داشت:

1. تضمین امنیت فعال؛ بیش از 30 درصد از خطرات می‌توانند توسط پلتفرم‌های دیجیتال این طرح شناسایی شوند.

2. کارایی حداکثری در فضای محدود؛ برنامه برای کاهش زمان انتظار هواپیماها برای فرود روی باند، کاهش 85 درصدی زمان صدور مجوز پرواز و کاهش زمان توقف موقت هر هواپیما به یک دقیقه.

3. بهبود تجربه مسافران از خدمات سراسری؛ کاهش زمان انتظار در خط بررسی مدارک تا 15 درصد و کاهش زمان تحویل چمدان‌ها در بازگشت تا 30 درصد.

استفاده از فناوری برای رسیدن به هدف فرودگاه‌های آینده

در این زمینه مسئولان فرودگاه شنزن تصمیم گرفتند تا از تجربه هوآوی در هوشمندسازی و بهره‌گیری از زمینه‌های مختلف صنعت ICT و همچنین هوش مصنوعی و اینترنت اشیا، استفاده کنند.

در این راستا هوآوی و فرودگاه شنزن می‌توانند با استفاده از سیستم‌های مبتنی بر اینترنت اشیا، داده‌های عظیم و هوش مصنوعی، انتشار ویدئوها روی بستر ابری، GIS و همچنین منابع پلتفرم ارتباطات مجتمع (ICP)، ساختاری جامع برای مدیریت فرودگاه ایجاد کنند.

مغز پردازشی و فاز هوشمند این پروژه هوش مصنوعی است که با استفاده از آن تلاش می‌شود تا در جهت بهبود شرایط گام برداشته شود. یکی از ویژگی‌های این سیستم یادگیری ماشین و پردازش زبان عصبی است که با کمک دید ماشین (AI Vision) و شناسایی افراد، وسایل نقلیه و برآورد ترافیک در فضاهای مختلف می‌تواند وضعیت هر نقطه از فرودگاه را مشخص، تحلیل و اعلام کند. در نهایت سیستم خروجی سبب ارائه خدماتی مانند کنترل عملیاتی، امنیت و سرویس‌های مسافرین به فرودگاه خواهد شد.

سرویس‌های پرواز بصری و هوشمند

همانطور که گفته شد هدف فرودگاه شنزن ارائه سرویس‌های پرواز بصری و هوشمند است. در همکاری یک ساله این فرودگاه با شرکت هوآوی، عملکرد بخش‌های زیر به نحو قابل توجهی بهبود یافتند:

جانمایی هوشمند مکان‌های توقف: با توجه به داده‌های عظیم و هوش مصنوعی نحوه سوار کردن و پیاده کردن مسافران توسط اتوبوس‌های انتقال به هواپیما نیز مدیریت شده و به صورت متوسط 10 درصد از تعداد آنها کاسته و در عین حال موجب ارائه کیفیت و تجربه کاربری بهتری برای مسافران شد.

سیستم روشنایی هوشمند باند پرواز: استفاده از اینترنت اشیا و هوش مصنوعی، کنترل سیستم روشنایی مستقل، برنامه‌ریزی مسیر پرواز و تحلیل داده‌های ممانعت از تداخل زمان‌بندی و پرواز، منجر به طراحی و ساخت سیستم روشنایی باند پروازی شد که می‌تواند به صورت بسیار کاربردی‌تر و هوشمندتر مورد استفاده قرار گرفته تا 20 درصد زمان لازم برای توقف بین هر دو فرود را کاهش داده که برابر با 4 دقیقه برای هر پرواز است. این مورد موجب کاهش قابل ملاحظه مصرف انرژی و همچنین افزایش 67 ساعته زمان خالی بودن باند در متوسط آماری 1000 پرواز روزانه می‌شود.

عملکرد هوشمند و بصری محوطه فرودگاه: استفاده از هوش مصنوعی، پردازش ویدئو و همچنین داده‌های محیطی جمع‌آوری شده توسط عناصر اینترنت اشیا جایگذاری شده در سراسر باند پرواز، منجر به تجزیه و تحلیل جامع اطلاعات مورد نیاز برای مدیریت محوطه فرودگاه شد. این عملیات پیش از این با استفاده از انسان‌ها صورت می‌گرفت که معمولاً خطای آنها نیز چندان پایین نبود.

ارائه یک تجربه موثر و کارآمد فرودگاهی

مجموعه عملیاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم فوایدی بود که به سبب استفاده از یک سیستم جامع و بسیار هوشمند و البته با توانایی یادگیری، در یک فرودگاه حاصل شد. در این حالت می‌توان انتظار داشت که ارتقای خدمات در فرودگاه، هر روز بیشتر از قبل شود و با این اوصاف شرایط به مرور برای اتلاف وقت کمتر مسافران تسهیل شود.

این مورد تنها نمونه‌ای از کاربرد هوش مصنوعی و فناوری بر پایه داده‌های عظیم و یادگیری ماشین در زندگی بشر است که به لطف فناوری هوآوی و داده‌های جمع‌آوری شده از ابزارها و تجهیزات اینترنت اشیا حاصل شده است. این دستاورد، با قدرت ستودنی هوش مصنوعی هوآوی، در جهت خدمت به انسان‌ها به کار گرفته شده و البته با جلب توجه بیشتر توسط صنایع مختلف و گسترش ابعاد آن، می‌تواند زندگی ما را آسان‌تر و زیباتر از گذشته کند.

انتشار محتوا:اخبار رسمی

ساير مطالب

ظرفیت محدود کشورهای صادر کننده نفت برای جایگزینی نفت عربستان

تحریم مجدد بانک مرکزی نشان می‌دهد که دست آمریکا تا چه حد خالی است/ تحریم‌ها بی‌اثرتر از هر زمان دیگری شده‌اند

سوال دلاوری درباره عدم وجود کارتخوان از قاضی زاده هاشمی

جراحی کمیاب و نجات بخش معده یک ماهی بسیار کوچک

تولیدات شیل در کما/ سیل قلب صنعت نفت تگزاس را تهدید کرد

معمار تحریم‌های آمریکا تحریم‌های جدید علیه ایران را مسخره کرد

تحریم مجدد بانک مرکزی چه فرقی با تحریم قبلی دارد؟

ادعای جدید ترامپ برای حمله به 15نقطه در ایران

تشکیل شورای عالی کار با هدف تامین مسکن کارگران

عملکرد ناامیدکننده اقتصاد استرالیا

کشف بیش از یک تن مواد مخدر

فیفا درمورد ورود زنان ایرانی به ورزشگاه چه میگوید؟

عربستان به شورای حکام آژانس انرژی اتمی راه یافت

بزرگترین خطری که اقتصاد جهان را تهدید میکند

مشکل ویزای روحانی و ظریف حل شد

خبرنگاران؛ همچنان تحت حمایت بیمه

شمارش معکوس برای به روز شدن نرخ نان

کمک دیوان عدالت اداری به ساخت و ساز مسکن

قبض کاغذی تلفن ثابت هم حذف می‌شود

معترضان به قطع یارانه نقدی چکار کنند؟

روسیه تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران را غیرقانونی خواند

بلندترین ساختمان مسکونی جهان دارای 112طبقه خواهد بود

خزانه‌داری آمریکا جزئیات تحریم‎‌ها علیه ایران را اعلام کرد

چرا نوزادان تازه متولد شده اشک نمی‌ریزند؟

نامه ایران به دبیر کل سازمان ملل و شورای امنیت تحویل شد

ترامپ از تحریم بانک مرکزی ایران خبر داد

صحبت های جدید بیرانوند درمورد خداحافظی اش

مدرسه هایی که از آب گل آلود ماهی میگیرند

دو پیامد تصویب نهایی قانون تجارت

رشد 30درصدی حجم صادرات ایران به رغم تحریم‌ها

اسکناس‌های 20دلاری ترامپ خبرساز شد +عکس

ترامپ از تحریم یکی از بانک‌های ایران خبر داد

تصاویر از میزان آسیب‌های وارده به تاسیسات نفتی خریص

ایران فینالیست والیبال قهرمانی آسیا شد

تصادف در محور بوشهر- دیر 2کشته برجای گذاشت

جدیدترین تصاویر از وضعیت آرامکو بعد از حمله +فیلم

تحولات جدید طرح ترافیک در راه است

ایران باید بی طرفانه داوری شود

یک کشته در تیر اندازی حوالی کاخ سفید

ممنوعیت موقت شنا در دریای خزر

فرصت تحصیل برای اتباع غیر مجاز

ظریف به نیویورک پرواز کرد

گام های اولیه دانشمندان برای خواندن فکر!

رژیم غذایی برای کاهش خطر سرطان

آغاز پرداخت سود سهام عدالت از اواخر آذرماه

معترضان به قطع یارانه نقدی چه کنند؟

خبر بد درباره علیرضا جهانبخش

اسکناس‌های 20دلاری ترامپ خبرساز شد

پرسپولیس به برزیل دعوت شد

سوئیس می خواهد تحریم ها را دور بزند