آخرين مطالب

تدبیر جدید دولت برای کنترل بازار ارز/اوراق مشارکت ارزی در راه است طلا و ارز

تدبیر جدید دولت برای کنترل بازار ارز/اوراق مشارکت ارزی در راه است

  بزرگنمايي:

آریا بازار - معاون اقتصادی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت به دنبال افزایش نرخ ارز نبوده، گفت: بانک مرکزی و وزارت نفت طی روزهای آینده اوراق مشارکت ارزی را منتشر خواهند کرد.

محمد نهاوندیان در جلسه امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در خصوص جهش نرخ ارز در هفته های گذشته، گفت: برای کسی که در 4 سال اخیر در اقتصاد ایران زندگی کرده باشد، این حرف تعجب آور است که دولت به دنبال افزایش نرخ ارز بوده است. این اتفاق بارها در اقتصاد ایران رخ داده که التهاب در نرخ ارز را شاهد بوده ایم.
نهاوندیان گفت: اگر همه قیمتها بالا رفت، قدرت خرید پول پایین آمده است و وقتی که قدرت خرید پول ملی در رابطه با انواع کالا و خدمات پایین آمد، یعنی قدرت خرید در رابطه با ارز خارجی نیز پایین آمده است، این یک امر دستوری نیست؛ بلکه حاصل یک روند اقتصاد ی است. حتما اولویت اصلی دولت در حوزه اقتصاد ، ایجاد ثبات و آرامش در بازارهای اقتصاد ی کشور بوده و برای مقابله با بازار ارز ملتهب، هیچ کاری ریشه ای تر از این نیست که ریشه آن که تورم است، کنترل کنید.
وی افزود: اگر نرخ ارز را مصنوعی نگاه داریم و تورم بالاتر رود، آنگاه جهش سه برابر شدن نرخ ارز خواهد بود و اگر همان سیاست پولی و مالی دنبال می شد، آن تورم ادامه می یافت و نرخ ارز اکنون به جای دیگری رسیده بود. بنابراین ما به ریشه که نرخ تورم است، پرداخته ایم و هیچ کس نمی تواند اکنون انکار کند که این رویکرد که همزمان هم تورم را کاهش داده و هم نقدینگی را کنترل کند، پیش رفته است.
نهاوندیان تصریح کرد: در نوساناتی که رخ داده است، کل مسیر 4 سال گذشته را با متانت داشته ایم، اما عامل و جنس این جهش روانی، سیاسی و غیر اقتصاد ی است. بنابراین اگر در تحلیل موضوع، خوب وارد نشویم در مدیریت و درمان آن به خوبی وارد نخواهیم شد. این درحالی است که از نظر هزینه و درآمد ارزی، اتفاق قابل توجهی را نداشته ایم، اگرچه واردات بالا رفته است.
وی افزود: مایه امیدواری است که با گسترش هر چه بیشتر زمینه اثرگذاری قاعده‌مند بخش‌خصوصی در ساختارسازی و بهبود محیط کسب و کار در اقتصاد ایران، بتوانیم به تقسیم کار ملی بهره‌ور برسیم.
معاون اقتصاد ی رئیس جمهور افزود: 4 سال دوری از اتاق گویا 4 هفته گذشته است. این در حالی است که اتاق بازرگانی اثربخشی بالاتری نسبت به گذشته پدیدار شده است، ضمن اینکه رویکرد هم افزا و مبتنی بر تحقیق در بخش خصوصی رشد کرده است. البته هنوز راه درازی در پیش است که به نقطه اثربخش بهینه بخش خصوصی در اقتصاد ایران برسیم.
وی با تاکید بر ضرورت تقسیم کار ملی بین بخش خصوصی و عمومی در اقتصاد ایران، تصریح کرد: این حرف هنوز هم اهمیت و تازگی دارد؛ ولی در سطوح جدید و با اهتمام نو باید پیگیری شود؛ این در حالی است که این روزها صحبت از اینکه دولت و بخش‌های عمومی غیردولتی باید بنگاههای خود را واگذار کنند، بیش از گذشته شنیده می‌شود که توسعه این مطلب، حتی در بخش‌هایی که جزو دولت نیست ولی در حاکمیت وجود دارد، تصریح بر این معنا بیش از گذشته شنیده می شود که پیام های مغتنمی است.
نهاوندیان با اشاره به درخواست رئیس جمهور برای واگذاری جدی و دریافت برنامه زمان بندی برای واگذاری ها از دستگاههای دولتی گفت: کارهای اقتصاد ی نیروهای مسلح نیز دنبال می شود، پس این معنایش آن است که آنچه که در سیاست های کلی اصل 44 به عنوان یک تکلیف، اعلام شده بود، را پیاده سازی خواهیم کرد؛ چراکه باید وظیفه دولت بازتعریف شود و دولت در زبان امام خمینی (ره)، پیاده سازی شود که با یک تعبیر ساده و روشن، فرموده بودند که بگذارید که مردم کاری را که می توانند انجام دهند.
وی اظهار داشت: این یک تعبیر روشن و رسا بود ولی در عمل، جهت گیری های مختلفی در 4 دهه اخیر تجربه شده است، اما اکنون وقت آن رسیده که با دقت بیش از گذشته، برخی از کارهایی که انجام شد، ولی مقصود را حاصل نکرده است، را بازنگری کنیم؛ چراکه برخی واگذاری ها صورت گرفت، ولی هدف افزایش بهره وری حاصل نشده است؛ اکنون وقت ارزیابی است.
نهاوندیان گفت: نکته اصلی در اصلاح ساختار اقتصاد ایران، هنوز هم این بازتعریف بخش‌عمومی و بخش خصوصی است، به این معنا که اتفاقی که در اجرای سیاست های کلی اصل 44 رخ داد که موسسات عمومی غیردولتی تعریف شد، باید مورد بازنگری واقع شود؛ چراکه انحراف در منابع را موجب شده و هدف بهره وری را به سبب اینکه مدیریت بنگاه از قواعدی که در بخش خصوصی افزایش بهره وری را ایجاد می کند، تبعیت نمی کند.
معاون اقتصاد ی رئیس جمهور افزود: در عین کارهای روزمره، نباید از اصلاح ساختاری غافل شد؛ البته نکته مهم در این تقسیم کار توجه به این است که بخش عمومی باید بداند که به بخش خصوصی نیاز دارد؛ در پیشنهادها و طرحها و تصویب ها و حتی دستورها، تصور اینکه می تواند بخش خصوصی را از حوزه ای حذف کرده یا نادیده بگیرد، باید کنار بگذارد.
وی افزود: سالهایی بر ما گذشت که تصمیمات دستگاههای دولتی، هدف حذف بخش خصوصی را دنبال می کرد، ولی این نگاه موفق نشد، از این طرف هم در بخش خصوصی، پیشنهادی می تواند پیش برود که توجه به اینکه بخش خصوصی موفق به یک حاکمیت موفق نیاز دارد، داشته باشد. یعنی حاکمیت موفق باید در سیاست گذاری موفق عمل کرده و مدلی از خدمات عمومی را ارایه دهد که در آن فساد و رانت نباشد.
نهاوندیان گفت: اگر در پیشنهادات بخش خصوصی، این مدل استفاده نشود، پیش نخواهد رفت، پس می توان این طور پیشنهاد کرد که در ملاحظات و بحث های اتاق و تشکل ها، از منظر وظایف حاکمیتی نیز موضوع مورد بررسی قرار گیرد. این به پختگی بخش خصوصی کمک می کند.
وی با اشاره به برخی پیشنهادات در خصوص معافیت مالیاتی برخی بخش ها گفت: معافیت مالیاتی معنایش آن است که حکومت به این بخش سرویس بدهد، ولی این بخش هزینه سرویس را نپردازد؛ پس باید از جای دیگری آن را بردارد.ضمن اینکه در حمایتها نیز به دلیل اینکه حمایتها زمان دار و هدفمند نبوده است، هنوز منطق حمایت تعرفه ای 50 تا 70 درصدی، حمایت از نوزاد است.
معاون اقتصاد ی رئیس جمهور گفت: مشکل کنونی تامین اجتماعی، مرتبط با چک های لاوصول و وعده های پرداخت نشده است، بنابراین وقتی که فردی دستوری می‌دهد و یا معافیتی می خواهد، باید این سوال را مطرح کرد که از کجا باید این منابع پرداخت شود. در حالیکه تصور موجود از دولت دسترسی به یک منابع لایزال است.
نهاوندیان با بیان اینکه مشکلات بانکی عملا به نسل بعد منتقل شده است، گفت: در اقتصاد حرف اقتصاد ی نمی توان زد که هزینه نداشته باشد، بنابراین یا باید با هزینه حکیمانه و شجاعانه برخورد کرد یا عملا همانند کارمندی که اتاق کار او را می پرسند. طرحی اقتصاد ی است و امکان پیشرفت دارد و سمع قبول زیادی خواهد داشت که همه جوانب را دیده باشد.
وی اظهار داشت: با طرح رئیس جمهور برای نوسازی ناوگان، سهم کامیون دار نصف خواهد شد؛ بنابراین چرخه تامین مالی به این طور پیش رفته که با فاینانس از فروشنده سی کی دی یا منابع بانکی، گرفته می شود، اقساط را وزارت نفت از محل صرفه جویی پرداخته می شود. این مدل پیشنهادات اکنون مورد نیاز اقتصاد ایران است.
نهاوندیان با اشاره به مذاکرات هسته ای بی سر و صدا و البته موثر گفت: اکنون به مرحله فرصت گشایی رسیده ایم که از این فرصت، باید همه بهره مند شوند؛ البته گاهی دنبال ارقام بسیار بالا در فاینانس ها هستیم، در حالیکه آنچه که نوآفرینی را رقم می زند، کارهای بنگاهی است. دولت باید فضا را آماده کند و مذاکرات بین دولتی را صورت دهد. پس اتاق باید روی مذاکرات بنگاه به بنگاه تاکید کند.
معاون اقتصاد ی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در برخی کشورهایی که در سالهای اخیر فرودگاه سرمایه گذاران بوده است، دچار مشکل شده اند، پس ایران به عنوان اقتصاد نوظهور مطرح است که این شعار و حرف نیست. در مطالعات موسسات مشاور بین المللی و بین الدولی، این موضوع نشان داده شده است، نشان از حقیقتی دارد که اگر در مذاکرات بنگاه به بنگاه تحقق یابد، اثبات قابل انکار است.
نهاوندیان گفت: ایران وظیفه خود را انجام داده ولی این لایه از کار، وظیفه اتاق و تشکل ها است که بخش خصوصی را با دنیا جوینت کند.
وی با بیان اینکه در معاونت اقتصاد ی ریاست جمهوری اولویت کار، اجرای قانون بهبود محیط کسب و کار است، تصریح کرد: توقع داشتیم که در 4 سال اخیر، سرعت پیشرفت در این زمینه بیش از آن باشد که حاصل شد؛ پس باید در 4 سال پیش رو، کار شتاب بیشتری گیرد. واقعا آنچه که در قانون پیش بینی شده که هیچ تصمیمی گرفته نشود مگر اینکه نظر بخش خصوصی نظر داده باشد، به صورت قاعده مند رخ دهد. البته گاهی مشاهده می شود که برخی پیشنهادات از کمیسیون ها گذر می کند ولی نظر اتاق در آن دیده نشده است.
نهاوندیان ادامه داد: در قانون بهبود محیط کسب و کار، یک فراز درخشان آن است که در شرایط مساوی، بخش خصوصی باید اولویت داشته باشد؛ به گذشتگان کاری نداریم، اما این سوال مطرح است که در 4 سال گذشته گزارش عملکرد این ماده از قانون آماده هست یا نیست؟
وی افزود: دولت دوازدهم اولویت خود را در دو محور اصلی اشتغالزایی و فقرزدایی قرار داده است؛ این جهت گیری است که به دلایلی اتخاذ شده است، پس اتاق این دو محور را باید بگیرد و طرح هایی که همزمان این دو محور را در برمی گیرد را معرفی کند.
محمد نهاوندیان در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالات فعالان اقتصاد ی در حوزه مسائل اقتصاد ی گفت: در انجام کار معاونت اقتصاد ی و اشتیاق شخصی، هر هفته یک بار جلسه ای را با فعالان اقتصاد ی برگزار خواهم کرد و در اولویت وظایف خود، بهبود فضای کسب و کار را پیگیری خواهم کرد.
معاون اقتصاد ی رئیس جمهور افزود: عوامل بیرونی خارج از اختیار باید در مسائل اقتصاد ی دیده شود، به خصوص در حوزه ارز، باید این عوامل بیرونی را هم مدنظر قرار داد.
نهاوندیان با بیان اینکه عزم دولت برای واگذاری ها را سرمایه دانست، تصریح کرد: در بخش خصوصی نقدینگی لازم وجود ندارد یا در جایی که وجود دارد، هدف بهره وری را حاصل نمی کند، این یک پکیج جدید می خواهد که باید با همفکری رسید؛ پس نباید مانع را آنقدر بزرگ کرد که عزم خصوصی سازی را کمرنگ کرد.
وی تصریح کرد: رئیس جمهور هفته به هفته واگذاری ها را دنبال می کنند؛ اما با تغییر پارادایم باید یک مکانیزم عملی پیشنهاد شود؛ البته بر روی این مطلب، جلسه فوری برگزار خواهیم کرد. البته مکانیزم تامین مالی مطلوب در این شرایط، حتما باید مورد بررسی قرار گیرد.
نهاوندیان در خصوص همکاری دولت و بخش خصوصی گفت: اینکه خیلی از کاستی هایی که پیدا شده است، در این تقسیم کار، متعلق به جاهایی است که خارج از حوزه مدیریت دولت است؛ اما مسئولیت آثار اقتصاد ی آن از دولت توقع می شود. به هرحال اگر واحدی در بخش عمومی است، باید مسئولیت پاسخگویی آن مشخص شده و اثر تصمیمات آن را در اقتصاد سنجید.
وی افزود: اینکه اشاره شده که طرح های نیمه تمام به تامین اجتماعی داده می شود، باید دنبال کنم تا اصل موضوع را بدانم.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تمام تفاوت های طرح ترافیک 97 / متقاضیان روزانه هم ثبت نام کنند

بهترین خودرو‌های سال 96 در ایران + عکس

منازعه دلار در اقتصاد ایران

ترکیب هیات رئیسه اتاق اصناف قانونی نیست/ انتخابات داخلی برگزارشود

آمادگی اتصال سوئیچ‌های کارت‌های بانکی ایران و عمان

هرگونه کاهش قیمت طلا به خاطر افزایش نرخ بهره آمریکا موقتی است

ذخایر طلای روسیه به بالاترین میزان در تاریخ این کشور رسید

سر دلالان از صرافی‌ها شلوغ‌تر است

پژو 301 سال آینده عرضه می‌شود

توصیه مشاور ارشد اقتصادی ترامپ درباره فروش طلا و خرید دلار

ارزش بیت کوین صفر است/ درآمدی از این راه ایجاد نمی‌شود

2 کاتالیزور اصلی قیمت طلا در سال 2018 کدام است؟

افت قیمت طلا به پایین ترین سطح خود در 2 هفته اخیر

ادامه روند کاهشی قیمت طلا در بازارهای جهانی

قیمت دلار سال آینده چقدر است؟

شرایط جدید فروش ارز از سوی بانک مرکزی تقاضای سفته‌بازی را کم کرد

قیمت نفت از 66 دلار گذشت

بازار پلاتین امسال از نظر عرضه و تقاضا به تعادل می رسد

پیش بینی بانک گلدمن ساش نسبت به ادامه روند نزولی ارزش دلار

ارزهای دیجیتال را فراموش کنید/ طلا ارز نهایی جهانی است

فشار آمریکا بر چین برای کاهش 100 میلیارد دلاری مازاد تجاری

تثبیت بهای جهانی طلا در آغاز مبادلات روز جمعه

ادامه روند نزولی قیمت بیت کوین با ممنوعیت تبلیغات در شبکه های مجازی

نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان درباره تبعات تعرفه های تجاری ترامپ

افزایش نرخ بهره آمریکا فرصت مهمی برای خرید طلا بوده است

سرقت مسلحانه نافرجام از طلافروشی در لامرد

سکه طرح جدید یک میلیون و 631 هزار تومان/ دلار 4849 تومان شد

چرا دلار افزایش می یابد؟

تهران بارانی می شود

چندنرخی ارز فساد را گسترده کرده است

کدام بازارها سال آینده پرسود هستند؟ / بازار ارز مه آلود است

افزایش تعداد و متوسط ارزش روزانه معاملات بازار بین بانکی ریالی

100 درصد اظهارنامه‌های مالیاتی الکترونیکی شد

حال و هوای بازار بزرگ تهران در آستانه نوروز

سکه ارزان شد/ نرخ دلار در بازار آزاد 4846 تومان

انتشار صکوک 5 هزار میلیارد ریالی در بازار سرمایه برای خرید ١٢ فروند هواپیمای ایرباس

سهام آسیایی افت کردند / اوراق قرضه رشد کرد

ترامپ به دنبال اعمال تعرفه تجاری 60 میلیارد دلاری علیه کالاهای چینی

بانک ملی مجارستان 3 تن طلا وارد می کند

هشدار کامرز بانک نسبت به کاهش احتمالی قیمت طلا در آستانه نشست فدرال رزرو

نگرانی های مربوط به جنگ تجاری بار دیگر قیمت طلا را افزایش داد

اجرای طرح ترافیک نوروزی در همه جاده‌ها از امروز

کدام بازارها سال آینده پرسود هستند؟/با افزایش نرخ ارز، هزینه ساخت مسکن افزایش خواهد یافت|بازار ارز مه آلود است

کاهش قیمت طلا و افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی

مرزداران هنگ پاوه 13 کیلوگرم طلا به ارزش 25میلیارد ریال کشف کردند

شرایط ارز دانشجویی اعلام شد/ پرداخت ماهانه هزار دلار به هر نفر

وضعیت رشد اقتصادی جهان امسال چگونه خواهد بود؟

افزایش نرخ رسمی 15 ارز / دلار ارزان شد

گرد و خاک دلار خوابید؟!

گوگل بیت کوین را زمین زد/قیمت؛ 9 هزار دلار