آخرين مطالب

گزارش خبري تحليلي آريابازار:

معيشت مردم سخت تر مي شود گزارش ويژه

معيشت مردم سخت تر مي شود

  بزرگنمايي:

آريا بازار- زمان روي کار آمدن  دولت يازدهم تورم کشور به 40/1 درصد رسيده بود.. حسن روحاني از همان ابتدا مهمترين سياست اقتصادي خود را کنترل و کاهش نرخ تورم اعلام کرد و توانست طي يک سال ( از مرداد سال 92 تا بهمن سال93 ) تورم کشور را به کاهش 15.3 درصدي به   24/3 درصد برساند.

در اين مقطع کاهش تورم از هدفگذاري دولت جلوتر بود به همين دليل دولت يازدهم اين موضوع را براي خود يک دستاورد اقتصادي معرفي مي کرد..

با ورود به سال 94 و نزديک شدن به هدف گذاري نرخ تورم تک رقمي کار دولت سخت تر شد و توجه اذهان عمومي به اين موضوع که تورم قرار است تک رقمي شود بيشتر جلب شد. 
در ابتداي سال 94 که هنوز روند کاهشي نرخ تورم -دو ماه فروردين و ارديبهشت ماه- ثابت مانده بود اظهار نظرات مسوولان ارشد اقتصادي کشور را بر انگيخت تا دولتمردان اعلام کنند: هم اکنون کاهش نرخ تورم به هسته سخت رسيده و از اين پس روند کاهشي با سرعت کمتري انجام خواهد شد.

با توجه به همين شرايط بود که اکبر کميجاني قائم مقام بانک مرکزي اعلام کرد نرخ تورم 14 درصدي براي پايان سال 94 هدف گذاري شده است.
با پايان يافتن سال 94 گزارش‎هاي آماري نشان داد که نرخ تورم به عدد 11.3 رسيده است. 
اين آمار نشان مي‌دهد که فاصله نرخ تورم با تک رقمي شدن ماه به ماه در حال کمتر شدن است و آخرين گزارش مرکز آمار نيز اين موضوع را تاييد مي‌کند؛ به طوري که پيش بيني شد اگر اين روند در سال 95 ادامه داشته باشد، هدف گذاري تک رقمي شدن نرخ تورم قابل دستيابي است.
با آغاز سال 95 بالاخره هدف گذاري دولت محقق مي شود و نرخ تورم تک رقمي مي شود، اماشواهد نشان از اين داشت که ساير آمارهاي اقتصادي وضعيت مطلوبي را ندارند و در مجموع تک رقمي شدن نرخ تورم براي دولت دستاورد ويژه اي را ايجاد نکرده است. براساس گزارش مرکز آمار، شاخص گروه عمده «خوراکي‌ها، آشاميدني‌ها و دخانيات» که در دسته شاخص قيمت کالاهاي مصرفي است، در اسفندماه سال 1394 به رقم 258.9 رسيد که نسبت به ماه قبل آن بدون تغيير ماند. شاخص گروه اصلي «خوراکي‌ها» در ماه مورد بررسي به عدد 256.8 رسيد که نسبت به ماه قبل بدون تغيير ماند. در همين حال، شاخص گروه عمده «کالاهاي غيرخوراکي و خدمات» در اسفندماه 1394 به رقم 210.4 رسيد.

روندکاهشي نرخ تورم که در سه سال اول دولت تجربه شد، اين گمانه زني را ايجاد کرد که خروج از رکود و گشايش اقتصادي فراهم مي شود. اما برخي کارشناسان و صاحب نظران با درنظر گرفتن ساير عوامل هشدار دادند که نبايد دلخوش به کاهش نرخ تورم بود. بلکه با توجه به شرايط موجود نرخ تورم خيلي زود افزايش مي يابد و دورقمي مي شود.

علي ديني ترکماني عضو هيات عملي موسسه پژوهش بازرگاني در مورد پيش بيني افزايش تورم سال 95 چنين مي گويد: با توجه به افزايش وام مسکن و سياست انبساط پولي و اعتباري دولت براي خروج اقتصاد از رکود احتمالا نرخ تورم در سال 95 حدود 2 درصد افزايش يابد و روند کاهشي آن متوقف شود. که البته اگر اين موضوع همراه با نرخ رشد چهار درصدي و خروج اقتصاد از رکود باشد هيچ اشکالي ندارد و نبايد نگران افزايش نرخ تورم بود.
دکتر حسين راغفر استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادي موضوع را به شکل ديگري مي بيند و اين طور ارزيابي مي کند: مطالعات اخير ما نتايج هولناکي از آينده اقتصاد ايران نشان مي دهد به طوري که بايد گفت اقتصاد ايران اسير سلطه سرمايه هاي غيرمولد سفته بازان رباخوار و دلالان است و اين امر قدمت تقريبا طولاني دارد و به جز دوره هاي محدود کماکان ادامه دارد. بنابراين نرخ تورم در سال 95 بالا خواهد رفت، بدون اينکه اشتغال افزايش يابد و اگرچه شاهد حضور تدريجي شرکت هاي خارجي خواهيم بود اما آنها بيشتر براي فعاليت در بخش هاي توليد کالاهاي مصرفي وارد کشور خواهند شد نه سرمايه گذاري هايي که به رشد اشتغال در کشور منتهي شود.

طهماسب مظاهري رئيس کل بانک مرکزي، در تحليل ديگري افزايش نقدينگي شکل گرفته در کشور را در رابطه با نرخ تورم مرود توجه قرار داده است و با اشاره به رشد 28 درصدي نقدينگي کشور، موضوع کاهش نرخ تورم را اينگونه ارزيابي کرده است: خطر اصلي اين است که وقتي نقدينگي بيشتر از تورم در اقتصاد رشد کند ممکن است که قيمت ها تثبيت شود اما گويا در موتور اقتصادي کشور ماسه ريخته باشند مانع از روغن کاري موتورهاي اقتصاد مي شود. نسبت حجم نقدينگي اعلام شده از سوي بانک مرکزي که مبلغ 1123 هزار ميليارد تومان است نسبت به مدت مشابه درسال 94 يک روند افزايشي را تجربه کرده و 28 درصد افزايش يافته است.

اين استاد دانشگاه با اشاره به اينکه  بازگشت دوباره  به تورم 25 درصدي براي کشور خوشايند نيست و کم کردن آن به خاصيت قدرت قانون نياز دارد ، در اظهارنظر خود مي گويد: بهترين کار مي توانست اين باشد که در ابتداي سال 95 دولت کاري کند که نقدينگي بيشتر از 10 درصد رشد نکند به اين شکل مهار تورم نتيجه بهتري به دنبال داشت.
حميد زمان زاده مدير پژوهشي پژوهشکده پولي و بانکي بانک مرکزي، از کساني است که در مورد دورقمي شدن نرخ تورم بعد از تجربه نرخ تک رقمي پيش بيني زودهنگامي کرد، و موضوع افزايش نرخ تورم از تک رقمي به دورقمي را رسانه اي کرد.
 زمان زاده در خصوص افزايش نرخ تورم نقطه به نقطه در ماه هاي اخير و احتمال دو رقمي شدن نرخ تورم اين طور توضيح مي دهد: بعد از استقرار دولت يازدهم و ايجاد ثبات در بازار ارز، پيشبرد مذاکرات هسته اي و کنترل متغيرهاي پولي از جمله پايه پولي از سوي دولت از نيمه دوم سال 1392 نرخ تورم همواره روندي نزولي را طي کرده است و از حدود 45 درصد به کمتر از 10 درصد در ماه هاي اخير رسيد. در حالي که نرخ رشد شبه پول به در اين زمان به بيش از 30 درصد رسيده بود، نرخ رشد حجم پول که همان سپرده هاي کوتاه مدت و ديداري است، روندي نزولي طي کرد و حتي در مقاطعي در سال 1394 ارقام منفي را هم تجربه کرد؛ عامل مهم کاهش نرخ تورم در عين رشد نقدينگي دقيقا همين موضوع بود.
در جديدترين آمارهايي که از ارقام نرخ تورم و شاخص قميت مصرف کالا و خدمات به دست آمده است، اين طور به نظر مي‎رسد که نرخ تورم گرچه هنوز در مرحله تک رقمي است و به روند کاهشي فريبنده خود ادامه مي‎دهد اما باتوجه به افزايش شاخص قيمت مصرف کالا و خدمات و همچنين افزايش نرخ تورم نقطه به نقطه در ماه هاي اخير، معيشت مردم در ماه هاي پاياني دولت يازدهم سخت‎تر مي‎شود. با توجه به مجموع عوامل نرخ کل تورم در سه ماهه آخر سال 95 از حالت تک رقمي خارج مي شود و دورقمي مي‎شود. 

 
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انتقال دلار به ایران کسب و کار جدید افغان‌ها

عقب ماندگی شهرداری در صدور کارت بلیت مترو خبرنگاران

متن سند امضا شده ترامپ و کیم جونگ اون

فرزندان را در فضای مجازی رها نکنیم

جدول مقایسه ای ورود و خروج ارز در اقتصاد ایران

گره بحران صندوق‌های بازنشستگی چگونه باز می‌شود؟

مأموریت نفتی اروپایی‌ها در تهران

تردد در اتوبان تهران-کرج پولی می‌شود؟

کنکور می‌رود یا می‌ماند؟

سردرگمی در آغاز اجرای طرح ترافیک

چرا مدیران اقتصادی ایران طراح مسائلند تا حلال مسائل؟

اتباع خارجی چگونه ارز خود را تبدیل کنند؟

روشی برای جلوگیری از سرقت وای‌فای منزل

بازار زیرزمینی مبادلات دلار/ خرید و فروش تلفنی ارز رونق گرفت

نگرانی های ژئوپلیتیک مانع از کاهش شدید قیمت طلا خواهد شد

میلیونرهای جهان کجا زندگی می‌کنند؟

توصیه‌های ایمنی ترک منزل در ایام نوروز

ثروتمندان چگونه متولد می شوند

ارز درمانی در چه شرایطی تعلق می‌گیرد؟

شارژ بی‌سیم گوشی؛ این بار با لیزر

سالخوردگان در اجتماع سهیم هستند!

مسیر تجارت منهای ایران

تحلیل بازار مسکن در سال 97

نکاتی برای جلوگیری از سوء استفاده‌ های احتمالی از شبکه ‌های وای ‌فای

شهرداری‌ها در جهان چطور به استقبال برف می‌روند؟

چوب حراج به گیاهان دارویی

تحولات طلا | هفته منتهی به جمعه 6 بهمن 96

سرمایه‌گذاری نذری؛ مدل جدید تامین مالی کسب و کارهای نوپا

ظهور «بنگاه‌های زود بازده» در دولت روحانی؟

پارادوکس قیمت‌گذاری خودرو

آینده نامعلوم صادرات محصولات کشاورزی به عراق/ راه حل چیست؟

تبانی برخی بنگاه‌داران برای فریب خریدار

رشد تدریجی بازار مسکن در یک ماه اخیر

مقاوم‌سازی ساختمان‌ها، رمزکاهش خسارت‌ها

آیا پل صدر باید دو طبقه می‌شد؟

نفع سه کشور از گردشگران خروجی ایران!

هر ایرانی چقدر از اینترنت سهم دارد؟

ورود کلاهبرداران به بازار خودرو

پایان روزگار خوش مونتاژ خودروهای چینی در ایران

توقف مسکن مهر درست بود یا غلط؟

متهمان اصلی بحران در منابع آبی؛ تغییر اقلیم یا سدسازی

چرا صادرات کشور حرفی برای گفتن در دنیا ندارد؟

اثرات صندوق تثیبت بر بازار سرمایه

فیبر نوری کی به خانه‌ها می‌رسد؟

کودکان کار بازیچه چالش‌های کاغذی

دوباره حذف دلار!

پرداخت باقیمانده اقساط سهام عدالت اجباری است یا خیر؟

فرودگاه اربیل متروکه شد + عکس

کاهش زمان سپرده‌گذاری برای تسهیلات مسکن/ افزایش قیمت مسکن کمتر از نرخ‌تورم

تکیه‌ها و جایگاه‌های عزاداری در دوره قاجار