آخرين مطالب

عطاراني که بيماري تجويز مي‌کنند گزارش ويژه

عطاراني که بيماري تجويز مي‌کنند

  بزرگنمايي:

آريا بازار - پکيج لاغر‌کننده خوش اندام، پکيج تقويتي آقايان، پکيج استثنايي لاغري و متدهاي نوين درمان گياهي بيماري‌هاي مختلف از افسردگي و ديابت گرفته تا فشار خون و درد مفاصل تبليغاتي هستند که هم از در و ديوار بسياري از عطاري‌ها بالا مي‌روند و هم عطاري‌هاي اينترنتي مزين به آنها هستند، در حالي که بسياري از اين ترکيبات غير استاندارد و بدون مجوز هستند و تنها با جان افراد بازي مي‌کنند.

به گزارش آريا بازار به نقل از آرمان ، از سوي ديگر، مردم هم با خريد خودسرانه و بدون مشورت با پزشکان متخصص سلامتي خود را به خطر انداخته و موجب رونق گرفتن کسب و کار غيرقانوني سودجويان مي‌شوند.
«تو قوطي هيچ‌عطاري پيدا نمي‌شه»؛ در نگاه اول اين ضرب ‌المثل به مطلب و سخن ناشنيده و غير قابل قبول يا درخواست چيزي عجيب، غيرممکن و دست‌نيافتني باز مي‌گردد، اما اکنون بايد بگوييم که در عطاري‌ها از شير مرغ تا جان آدميزاد هم پيدا مي‌شود. روزگاري در هر کوي و برزني اهالي تنها يک عطار را مي‌‌شناختند که با طب سنتي آشنايي داشت، اما اکنون شرايط به گونه ديگري است، آن‌چنان که نه تنها در هر محله‌اي چندين عطاري وجود دارد، بلکه دامنه فعاليت عطاران نيز به فضاي مجازي کشيده شده و آنها به صورت آنلاين در صفحات شخصي خود علاوه بر فروش داروهاي گياهي، انواع ادويه و دمنوش به مشاوره و درمان نيز مي‌پردازند و با تبليغاتي نظير اينکه هدف ما شناساندن طب سنتي به شما عزيزان است، ما را به دوستان خود معرفي کنيد، لاغري حق شماست، راز سلامتي شما در عطاري ما، ما اينجا هستيم تا آرزوي شما را برآورده کنيم، قبل از استفاده از داروهاي شيميايي با مشاوران ما مشورت کنيد و... شهروندان را به سوي خود جذب مي‌کنند تا به قول خودشان داروهاي گياهي کمياب چاقي و لاغري، سقط جنين، سنگ کليه و مثانه، تقويت قواي جنسي، کيست و عفونت زنان، ترک اعتياد و... را به آنها عرضه کنند. از سوي ديگر، در تبليغات گسترده عطاري‌ها روغن الاغ هم به چشم مي‌‌خورد، روغني که تضمين‌کننده کاهش و از بين بردن دردهاي روماتيسم، آرتزور، کمرد درد و پا درد است، ولي تاکنون از نظر علمي مورد بررسي قرار نگرفته است. اين در حالي است که هر قدر هم از معجون‌هاي عجيب و غريب نازايي در عطاري‌هاي زير زميني بگوييم کم است و در اين ميان برخي شهروندان هم فريب استفاده از اين داروها را مي‌‌خورند، در حالي که اصلا خاصيت درماني ندارد و آنچه در اين ميان هويداست سوء استفاده افراد عطارنماست که جاي ترويج فرهنگ استفاده از داروهاي گياهي اقدام به عرضه محصولاتي مي‌کنند که بدتر سلامتي مردم را به مخاطره مي‌‌اندازد.
الزام وزارت بهداشت به ادغام خدمات طب ايراني- اسلامي
دي سال گذشته بود که نمايندگان مجلس در ادامه رسيدگي به لايحه برنامه ششم توسعه با تصويب مصوبه‌اي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي را موظف به ادغام خدمات طب ايراني- اسلامي در نظام سلامت کردند. با تصويب مجلس و به منظور اجراي بند 12 سياست‌هاي کلي سلامت وزارت بهداشت، درمان و ‌آموزش پزشکي به عنوان متولي امر طب ايراني اسلامي (سنتي) مکمل موظف است نسبت به ادغام خدمات طب ايراني- اسلامي در نظام سلامت و همچنين سامانه ارائه خدمات آموزشي، پژوهشي و درماني اين حوزه اقدام کند. از 202 نماينده حاضر در جلسه 124 نماينده با اين مصوبه موافقت کردند، اما اکنون آنچه در اين ميان جلوه گري مي‌کند، نظارت بر عملکرد عطاري‌هاست و برخي از آنها نيز بدون داشتن مجوز اقدام به تجويز و فروش داروهاي گياهي مي‌کنند که در بيشتر موارد دخالت در امور پزشکي است، آن چنان که مصرف نا بجاي اين داروها ممکن است سلامتي افراد را خدشه دار کند. بنابراين بايد دوباره متوليان امر وارد ميدان شده و با نظارت خود مانعي بزرگ براي سوء استفاده‌کنندگاني باشند که جان افراد را نشانه رفته اند، چرا که امروزه برخي عطاري‌ها از درمان بويي نبرده و به فکر سودهاي کلان هستند، سودهايي که نشات گرفته از هنجارشکني‌هاي بدون نظارت است.
تعطيلي و پلمب عطاري‌هاي بدون مجوز
هفته گذشته عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس با تاکيد بر لزوم پلمب عطاري‌هاي بدون مجوز عنوان کرد مجوز مراکزي که در حوزه طب سنتي فعاليت مي‌کنند بايد از مرجعي مانند سازمان غذا و دارو صادر شود. عباسعلي پوربافراني در واکنش به اظهارات مديرکل نظارت بر فراورده‌هاي غذايي سازمان غذا و دارو مبني بر اينکه 90‌درصد عطاري‌ها پروانه کسب ندارند و امکان تعطيلي همه عطاري‌ها وجود ندارد، زيرا مردم به فراورده‌هاي طبيعي گرايش دارند گفت. واقعيت آن است که گرايش و اقبال مردم به سمت استفاده از فراورده‌هاي طبيعي افزايش يافته است، اما اين دليل نمي‌شود که 90‌درصد عطاري‌ها بدون پروانه کسب و مجوز فعاليت کنند؛ در حقيقت فعاليت بدون مجوز اين تعداد عطاري فاجعه بار بوده و نيازمند ورود جدي دستگاه‌هاي مسئول است. نماينده مردم نايين در مجلس با تاکيد بر لزوم تعطيلي و پلمب عطاري‌هاي بدون مجوز، بيان کرد: بايد با عطاري‌هايي که بدون مجوز فعاليت مي‌کنند برخورد قانوني شده و نسبت به پلمب و تعطيلي آنها اقدام کرد زيرا فعاليت بدون مجوز تشديد تخلفات را به دنبال دارد. او با تاکيد بر اينکه عطاري‌ها حق تجويز دارو و طبابت ندارند، تصريح کرد: امروزه شاهد هستيم برخي افراد بدون سواد و علم کافي در زمينه طب سنتي فعاليت و اقدام به عرضه داروهاي گياهي مي‌کنند؛ از اين رو ضروري است در راستاي علمي کردن طب سنتي و نسبت به ارائه آموزش‌هاي لازم به افرادي که به دنبال فعاليت در طب سنتي هستند اقدام کرد. او در رابطه با صدور مجوز عطاري‌ها از سوي اصناف اظهار کرد: قطعا مجوز مراکزي که در حوزه طب سنتي در قالب عطاري‌ها فعاليت مي‌کنند بايد از مرجعي مانند سازمان غذا و دارو صادر شود نه از سوي اصناف. به گزارش خانه ملت، عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس با يادآوري اينکه برنامه ششم وزارت بهداشت را موظف به ادغام طب ايراني – اسلامي در نظام سلامت کرده است، تصريح کرد: طب سنتي بايد به روش نوين و علمي اشاعه و گسترش يابد و آيين نامه ساماندهي‌دهندگان آن نيز تدوين شود؛ نظارت بر فعاليت عطاري‌ها نيازمند ساماندهي و نظم بخشيدن به فعاليت آنها ست، زيرا تا زماني که آنها ساماندهي نشده و مجوز فعاليت و پروانه کسب نداشته باشند نمي‌توان نظارت مناسبي را بر فعاليت آنها اعمال کرد.
ضرورت مطالبه‌گري مردم با فرهنگسازي
«دخالت در امور پزشکي وظيفه وزارت بهداشت و درمان و سازمان غذا و داروست، آن‌چنان که در سراسر کشور واحدي تحت عنوان نظارت بر درمان وجود دارد که افراد و گروه‌هاي مداخله گر در امور پزشکي را تحت پيگرد و مجازت‌هايي قرار مي‌دهد.» اينها را بهروز بنيادي،عضو کميسيون بهداشت در مجلس مي‌گويد. او ادامه مي‌دهد: در اين راستا بايد عطاري‌ها همسو با علم پزشکي در حرکت باشند، اما مردم نيز در اين ميان مسئول سلامتي خود هستند، چرا که آنها با مراجعه به عطاري‌ها موادي را تهيه مي‌کنند که ممکن است استاندارد نباشند و دچار عارضه شوند. بنيادي تاکيد مي‌کند: از اين رو اگر مردم در اين مورد از خودشان حساسيت نشان دهند، از فعاليت عطاري‌هاي بدون مجوز جلوگيري به عمل مي‌آيد. او اظهار مي‌کند: بايد در اين زمينه فرهنگسازي شود تا مردم مطالبه گر باشند. اگر مردم در صورت نتيجه بخش نبودن ماده‌اي يا عارضه داشتن آن به مراکز بهداشتي و درماني گزارش دهند مسئولان پيگير آن خواهند شد. اين عضو کميسيون بهداشت در مجلس مي‌افزايد: در حال حاضر برخي عطاري، در امور پزشکي مداخله کرده و به مردم اطلاعات نادرست مي‌دهند. حتي برخي افراد نيز با گذراندن دوره کوتاه آموزشي احساس مي‌کنند که مي‌تواند طبابت کنند، در حالي که اين گونه نيست. بنيادي خاطرنشان مي‌کند: بايد وزارت بهداشت و درمان بيشتر روي اين موضوع حساس شود. همچنين بايد نحوه مجوز دادن به عطاري‌ها مورد بازنگري قرار گيرد. او در مورد تبليغات عطاري‌ها در فضاي مجازي عنوان مي‌‌کند: اخيرا در کميسيون بهداشت قانوني در رابطه با بزرگنمايي اثرات درماني داروها، تبليغات غير واقعي و گمراه‌کننده و همچنين کلاهبرداري از اين طريق مطرح شده که مراحل نهايي را پشت سر مي‌‌گذارد. او با ذکر مثالي يادآور مي‌شود: کالاي تقلبي کرم حلزون که مدتي توسط صدا و سيما تبليغ مي‌شد، از جمله اين موارد است. بنيادي توضيح مي‌دهد: اگر قانون مقابله با تبليغات گمراه‌کننده در کميسيون بهداشت و درمان مصوب شود دست مجريان و ناظران باز خواهد شد و قوه قضائيه نيز بهتر مي‌تواند با خاطيان برخورد کند. اين عضو کميسيون بهداشت در مجلس اظهار مي‌کند: گاهي اوقات برخي افراد از فضاي مجازي استفاده نامطلوب داشته و از طريق تبليغات غيراخلاقي و حتي غيرانساني آسيب به مردم وارد مي‌کنند. از اين رو بايد هر چه زودتر مانع اهداف سودجويانه آنها شد.
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انتقال دلار به ایران کسب و کار جدید افغان‌ها

عقب ماندگی شهرداری در صدور کارت بلیت مترو خبرنگاران

متن سند امضا شده ترامپ و کیم جونگ اون

فرزندان را در فضای مجازی رها نکنیم

جدول مقایسه ای ورود و خروج ارز در اقتصاد ایران

گره بحران صندوق‌های بازنشستگی چگونه باز می‌شود؟

مأموریت نفتی اروپایی‌ها در تهران

تردد در اتوبان تهران-کرج پولی می‌شود؟

کنکور می‌رود یا می‌ماند؟

سردرگمی در آغاز اجرای طرح ترافیک

چرا مدیران اقتصادی ایران طراح مسائلند تا حلال مسائل؟

اتباع خارجی چگونه ارز خود را تبدیل کنند؟

روشی برای جلوگیری از سرقت وای‌فای منزل

بازار زیرزمینی مبادلات دلار/ خرید و فروش تلفنی ارز رونق گرفت

نگرانی های ژئوپلیتیک مانع از کاهش شدید قیمت طلا خواهد شد

میلیونرهای جهان کجا زندگی می‌کنند؟

توصیه‌های ایمنی ترک منزل در ایام نوروز

ثروتمندان چگونه متولد می شوند

ارز درمانی در چه شرایطی تعلق می‌گیرد؟

شارژ بی‌سیم گوشی؛ این بار با لیزر

سالخوردگان در اجتماع سهیم هستند!

مسیر تجارت منهای ایران

تحلیل بازار مسکن در سال 97

نکاتی برای جلوگیری از سوء استفاده‌ های احتمالی از شبکه ‌های وای ‌فای

شهرداری‌ها در جهان چطور به استقبال برف می‌روند؟

چوب حراج به گیاهان دارویی

تحولات طلا | هفته منتهی به جمعه 6 بهمن 96

سرمایه‌گذاری نذری؛ مدل جدید تامین مالی کسب و کارهای نوپا

ظهور «بنگاه‌های زود بازده» در دولت روحانی؟

پارادوکس قیمت‌گذاری خودرو

آینده نامعلوم صادرات محصولات کشاورزی به عراق/ راه حل چیست؟

تبانی برخی بنگاه‌داران برای فریب خریدار

رشد تدریجی بازار مسکن در یک ماه اخیر

مقاوم‌سازی ساختمان‌ها، رمزکاهش خسارت‌ها

آیا پل صدر باید دو طبقه می‌شد؟

نفع سه کشور از گردشگران خروجی ایران!

هر ایرانی چقدر از اینترنت سهم دارد؟

ورود کلاهبرداران به بازار خودرو

پایان روزگار خوش مونتاژ خودروهای چینی در ایران

توقف مسکن مهر درست بود یا غلط؟

متهمان اصلی بحران در منابع آبی؛ تغییر اقلیم یا سدسازی

چرا صادرات کشور حرفی برای گفتن در دنیا ندارد؟

اثرات صندوق تثیبت بر بازار سرمایه

فیبر نوری کی به خانه‌ها می‌رسد؟

کودکان کار بازیچه چالش‌های کاغذی

دوباره حذف دلار!

پرداخت باقیمانده اقساط سهام عدالت اجباری است یا خیر؟

فرودگاه اربیل متروکه شد + عکس

کاهش زمان سپرده‌گذاری برای تسهیلات مسکن/ افزایش قیمت مسکن کمتر از نرخ‌تورم

تکیه‌ها و جایگاه‌های عزاداری در دوره قاجار