آخرين مطالب

روس‌ها با دو ميليارد يورو، توليد واگن در ايران را شتاب مي‌دهند

سومين فرود سرمايه خارجي کلان گزارش ويژه

سومين فرود سرمايه خارجي کلان

  بزرگنمايي:

آريا بازار - استارت توليد دو هزار واگن در حالي زده شد که براساس برآورد صورت‌گرفته نياز کشور بيش از 8 تا 10 هزار واگن است
بازار نيوز-اختلاف ميان دو وزارتخانه راه و شهرسازي و صنعت، معدن و تجارت بر سر واردات 6هزار واگن باري از روسيه را مي‌توان سرآغاز کليد خوردن قرارداد توليد مشترک ميان روس‌ها و ايراني‌ها دانست؛ به‌طوري که محمدرضا نعمت‌زاده، وزير صنعت، معدن و تجارت سال گذشته به‌صورت رسمي درباره واردات واگن اعلام کرد: «اگر واگني از خارج کشور وارد شود، روي ريل‌ها مي‌خوابد تا واگن خارجي وارد کشور نشود.» واکنشي که موجب شد تا قرارداد واردات به قرارداد توليد مشترک با فايناس از سوي روسيه بدل شود. براساس قراردادي که روز گذشته ميان سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران (ايدرو) با شرکت «ترنس مش هلدينگ» روسيه منعقد شد، استارت تاسيس يک شرکت مشترک (JV) با سهم سرمايه‌گذاري 80 درصدي طرف خارجي (شرکت ترنس مش) و 20 درصد سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران زده شد و براين اساس مقرر شد تا شرکت روسي پس از تشکيل اين شرکت مشترک و خريد شرکت واگن پارس اقدام به توليد و تامين محصولات مورد نياز کشور در حوزه‌هاي تعيين شده صنايع ريلي کند. براساس اين قرارداد، در فاز اول توليد دو هزار واگن مسافري و مترو در دستور کار قرار خواهد گرفت و به مرور زمان متناسب با پروژه‌هاي آتي حجم سرمايه‌گذاري دو طرف افزايش خواهد يافت.
استارت توليد دو هزار واگن در حالي زده شد که براساس برآورد صورت‌گرفته نياز کشور بيش از 8 تا 10 هزار واگن است. در اين خصوص رئيس سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران با اعلام اينکه از محورهاي مهم اين قرارداد استفاده حداکثري از توليد داخل است، اظهار کرد: مديريت در اين قرارداد چرخشي است و تامين مالي هم ازسوي طرف روسي انجام شده است. با توجه به اظهارات منصور معظمي در سال اول مديريت با شرکت مش هلدينگ روسيه خواهد بود و پس از آن مديريت به‌صورت چرخشي اجرايي خواهد شد. به گفته معظمي، سال گذشته قرار بود 6 هزار دستگاه واگن توسط وزارت راه به کشور وارد شود که با واکنش وزير صنعت، معدن و تجارت مواجه شد؛ واکنشي که موجب شد تا در نهايت هزار و 100 دستگاه واگن از روسيه وارد شود؛ اما بقيه واگن‌ها در داخل توليد خواهد شد.


اما درخصوص ارزش واگن پارس که مقرر شده تا 80 درصد از سهام آن به شرکت روسي واگذار شود نيز معظمي اعلام کرد که بحث خريد کارخانه نهايي شده است و شرکت واگن پارس آورده طرف مقابل محسوب مي‌شود و رقم موردنظر براساس قيمت کارشناسي پرداخت خواهد شد. علاوه بر توليد در اين قرارداد بندهايي نيز در راستاي صادرات واگن‌هاي توليدي در کشور در نظر گرفته شده است که به گفته رئيس هيات‌عامل ايدرو مسووليت صادرات برعهده آلستوم فرانسه (که 33درصد سهام شرکت ترنس مش هلدينگ روسيه را در اختيار دارد) يا ترنس مش هلدينگ است؛ چرا که به شبکه جهاني وصل هستند و خودشان جزو صادرکنندگان عمده به حساب مي‌آيند.


محمدرضا نعمت‌زاده، وزير صنعت، معدن و تجارت در اين مراسم با اشاره به اينکه دولت حمل و نقل عمومي را در اولويت قرار داده و در برنامه ششم توسعه تاکيد بسياري بر توسعه حمل و نقل ريلي شده است، اظهار کرد: يکي از موارد بسيار جدي و مهم که در دستور کار دولت قرار گرفته، توسعه حمل و نقل ريلي است و در اين راستا قوانين و مصوبات لازم مصوب شده است. وي ادامه داد: توليد دو هزار دستگاه واگن در فاز اول در دستور کار قرار گرفته و علاوه بر اين تعداد زيادي واگن مسافري و باري توليد خواهد شد. همچنين از 6هزار واگن باري که وزارت راه و شهرسازي و پيمانکاران علاقه‌مند به خريداري آن از روسيه بودند با هماهنگي‌هاي انجام شده قرار بر اين است که 1100 دستگاه آن وارد و نزديک به مابقي آن با مشارکت در داخل کشور ساخته شود. وزير صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اينکه پروژه مذکور که مربوط به توليد واگن خواهد بود پروژه‌اي طولاني‌مدت است که نزديک به 30 سال و حتي بيشتر طول خواهد کشيد، گفت: 80 درصد سرمايه‌گذاري در اين بخش مربوط به شرکت خارجي و 20 درصد مربوط به ايدرو است که اگر لازم باشد در آينده نيز مي‌تواند تغيير کند؛ هرچند که ما معتقديم اين ميزان مناسب است و شرکت روسي معتبرترين و بزرگ ترين شرکت حمل و نقل اين کشور است.


وي با بيان اينکه واگن‌هايمان در تهران و شهرستان‌هايي که داراي مترو هستند يا مترو خواهند داشت بسيار محدود است، عنوان کرد: اميدواريم با توليد و عرضه واگن‌هاي مناسب اين مشکل به تدريج در کشور برطرف شود. وزير صنعت، معدن و تجارت در ادامه همچنين با اشاره به اينکه ايران از توسعه روابط با کشورهاي همسايه و کشورهاي عضو اتحاديه اوراسيا استقبال مي‌کند، اظهار کرد: توافق با اوراسيا در ارمنستان در حال انجام است و پنج کشور عضو حضور دارند. اميدواريم در سفري که به ارمنستان انجام شده و معاونان وزير حضور دارند کار تمام شود و در اکتبر سال جاري که قرار است روساي هر پنج کشور عضو اوراسيا با يکديگر ملاقات کنند موافقت‌نامه به تصويب نهايي برسد. نعمت‌زاده درباره ميزان داخلي‌سازي اين پروژه نيز گفت: ميزان داخلي‌سازي واگن‌ها در شروع توليد، 55 درصد پيش بيني شده که به تدريج افزايش خواهد يافت. وي با اشاره به اينکه در قالب همکاري ايران و روسيه، طرف خارجي شرکت واگن پارس را خريداري خواهد کرد، ادامه داد: شرکت واگن پارس طي سال‌هاي گذشته تقريبا نيمه تعطيل بود؛ ولي در يکي دو سال اخير فعال شده و در قالب توافق‌نامه جديد با روس‌ها نيز تمام ظرفيت آن فعال خواهد شد.

اخبار حاشيه


در مراسم امضاي قرارداد مشترک توليد واگن بين سازمان گسترش و نوسازي صنايع ايران و شرکت ترنس مش هولدينگ روسيه علاوه بر طرف‌هاي قرارداد سفير روسيه، معاون حقوقي و امور بين‌الملل وزير امور خارجه، وزير صنعت، معدن و تجارت و ساير مقامات دو کشور نيز حضور داشتند. حضور ميهمان‌هاي سياسي در اين مراسم موجب شد تا اين در نشست خبرهاي ديگر نيز اعلام شود که در اين خصوص مي‌توان به خبر اعلام شده از سوي لوان جاگاريان، سفير روسيه مبني بر حذف رواديد در سفر ايراني‌ها به روسيه از دو ماه آينده اشاره کرد.

دوران تحريم را فراموش نمي‌کنيم


سيد عباس عراقچي، در اين نشست با تاکيد بر اينکه روسيه جزو اولويت‌هاي ايران براي انعقاد قراردادهاي پسابرجام است، گفت: ايران دوستان خود در دوران تحريم‌ها را فراموش نمي‌کند و در همکاري‌هاي آينده ايران بيشتر حضور خواهند داشت. معاون وزير امور خارجه براين نکته نيز تاکيد کرد که امضاي توافق نامه‌هاي همکاري با شرکت‌هاي خارجي نشان مي‌دهد که با وجود فشارهاي آمريکا و رژيم صهيونيستي، فضاي مناسبي براي سرمايه‌گذاري در ايران وجود دارد. وي اظهار کرد: پس از گذشت يک سال و نيم از توافق برجام، مذاکرات با هيات‌هاي خارجي به سرانجام رسيده است و ما شاهد امضاي قراردادها و توافق نامه‌ها هستيم. معاون حقوقي و امور بين‌الملل وزير امور خارجه يادآور شد: قرارداد توتال و اين قرارداد نشان مي‌دهد تنوع در همکاري‌هاي اقتصادي ايران با کشورهاي اروپايي، آسيايي و دوستان قديمي ايران به‌ويژه روسيه ادامه دارد.


دنياي اقتصاد

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انتقال دلار به ایران کسب و کار جدید افغان‌ها

عقب ماندگی شهرداری در صدور کارت بلیت مترو خبرنگاران

متن سند امضا شده ترامپ و کیم جونگ اون

فرزندان را در فضای مجازی رها نکنیم

جدول مقایسه ای ورود و خروج ارز در اقتصاد ایران

گره بحران صندوق‌های بازنشستگی چگونه باز می‌شود؟

مأموریت نفتی اروپایی‌ها در تهران

تردد در اتوبان تهران-کرج پولی می‌شود؟

کنکور می‌رود یا می‌ماند؟

سردرگمی در آغاز اجرای طرح ترافیک

چرا مدیران اقتصادی ایران طراح مسائلند تا حلال مسائل؟

اتباع خارجی چگونه ارز خود را تبدیل کنند؟

روشی برای جلوگیری از سرقت وای‌فای منزل

بازار زیرزمینی مبادلات دلار/ خرید و فروش تلفنی ارز رونق گرفت

نگرانی های ژئوپلیتیک مانع از کاهش شدید قیمت طلا خواهد شد

میلیونرهای جهان کجا زندگی می‌کنند؟

توصیه‌های ایمنی ترک منزل در ایام نوروز

ثروتمندان چگونه متولد می شوند

ارز درمانی در چه شرایطی تعلق می‌گیرد؟

شارژ بی‌سیم گوشی؛ این بار با لیزر

سالخوردگان در اجتماع سهیم هستند!

مسیر تجارت منهای ایران

تحلیل بازار مسکن در سال 97

نکاتی برای جلوگیری از سوء استفاده‌ های احتمالی از شبکه ‌های وای ‌فای

شهرداری‌ها در جهان چطور به استقبال برف می‌روند؟

چوب حراج به گیاهان دارویی

تحولات طلا | هفته منتهی به جمعه 6 بهمن 96

سرمایه‌گذاری نذری؛ مدل جدید تامین مالی کسب و کارهای نوپا

ظهور «بنگاه‌های زود بازده» در دولت روحانی؟

پارادوکس قیمت‌گذاری خودرو

آینده نامعلوم صادرات محصولات کشاورزی به عراق/ راه حل چیست؟

تبانی برخی بنگاه‌داران برای فریب خریدار

رشد تدریجی بازار مسکن در یک ماه اخیر

مقاوم‌سازی ساختمان‌ها، رمزکاهش خسارت‌ها

آیا پل صدر باید دو طبقه می‌شد؟

نفع سه کشور از گردشگران خروجی ایران!

هر ایرانی چقدر از اینترنت سهم دارد؟

ورود کلاهبرداران به بازار خودرو

پایان روزگار خوش مونتاژ خودروهای چینی در ایران

توقف مسکن مهر درست بود یا غلط؟

متهمان اصلی بحران در منابع آبی؛ تغییر اقلیم یا سدسازی

چرا صادرات کشور حرفی برای گفتن در دنیا ندارد؟

اثرات صندوق تثیبت بر بازار سرمایه

فیبر نوری کی به خانه‌ها می‌رسد؟

کودکان کار بازیچه چالش‌های کاغذی

دوباره حذف دلار!

پرداخت باقیمانده اقساط سهام عدالت اجباری است یا خیر؟

فرودگاه اربیل متروکه شد + عکس

کاهش زمان سپرده‌گذاری برای تسهیلات مسکن/ افزایش قیمت مسکن کمتر از نرخ‌تورم

تکیه‌ها و جایگاه‌های عزاداری در دوره قاجار