آخرين مطالب

معضل موش‌هاي نروژي، غول خفته تهران گزارش ويژه

معضل موش‌هاي نروژي، غول خفته تهران

  بزرگنمايي:

آريا بازار - اگر زلزله‌اي در تهران رخ دهد، مهم‌ترين چالش فراروي مديريت بحران پايتخت چه مساله‌اي مي‌تواند باشد؟ کمبود تجهيزات و امکانات براي امدادرساني، وجود صدها هزار بافت فرسوده با کوچه و خيابان‌هاي تنگ و باريک يا تعداد عجيب موش‌هاي پايتخت؛ چالش اصلي کدام است؟

پلاسکو، اوج بي‌دفاع بودن، کمبود تجهيزات و امکانات امدادرساني را در پايتخت به‌نمايش گذاشت. آواربرداري يک ساختمان 17 طبقه، آن‌نيز در زماني که تمامي ارگان‌ها و سازمان‌هاي استاني و کشوري براي کمک به شهرداري بسيج شده بودند، بيش از 9 روز طول کشيد؛حال تصور کنيد آواربرداري يک کلانشهر 11 ميليون نفري، چند ماه به‌طول خواهد انجاميد و نکته قابل توجه اينجاست تا پايان آواربرداري، موش‌هاي تهران چه بلايي بر سر اجساد دفن شده زير آوار يا مصدومين و افرادي که در زير آوار گرفتار شده‌اند، خواهند آورد.
جولان موش‌هاي نروژي در پايتخت
به گزارش اقتصادآنلاين به نقل از قانون ، مردم تهران، ديگر به جولان موش‌هاي نروژي در خيابان‌هاي شهر عادت کرده‌اند. پرسه موش‌ها يا غذا خوردن آن‌ها در گوشه وکنار شهر بدون ترس از انسان‌ها، به يکي از عادي‌ترين تصاوير پايتخت تبديل شده‌ است. جمعيت 50 ميليوني موش‌ها هر روز افزايش مي‌يابد و در اين ميان ،تمامي طرح‌هاي مقابله با موش‌هاي پايتخت با شکست جديدي مواجه مي‌شود. به‌گفته کارشناسان، جمعيت بالايي از موش‌هاي پايتخت، مهاجم و از نوع زنده‌خوار هستند؛ مساله‌اي که موجب نگراني شهروندان و برخي از مسئولان مديريت بحران کشور شده است.
آمارهاي ضد و نقيضي از جمعيت موش‌ها
در دهه اخير، آمارهاي ضد و نقيضي از جمعيت موش‌هاي پايتخت ارائه شده است و مسئولان همچنان بر سر اين آمار به جمع‌بندي نهايي نرسيده‌اند. يک عضو شوراي شهر تهران، جمعيت موش‌هاي پايتخت را 50ميليون اعلام مي‌کند اما مسئولان شهرداري آن را در حدود دو ميليون مي‌دانند و البته برخي از کارشناسان نيز تعداد موش‌هاي پايتخت را 20 ميليون اعلام کرده‌اند.
تعداد آن‌ها هر چند ميليوني که باشد، يک مساله درباره همه اين آمارها صدق مي‌کند و آن ناکارآمدي طرح‌ها و برنامه‌هاي مبارزه با افزايش جمعيت موش‌هاي پايتخت است؛ چرا که اگر اين طرح‌ها موفق بودند، شاهد جولان اين موش‌هاي زنده‌خوار درتهران نبوديم.
اصرار به‌ اجراي طرح‌هاي منسوخ
شهرداري براي مبارزه با موش‌ها طرح‌هايي همچون طعمه‌گذاري، سم ريختن، موش‌گيري با تفنگ بادي و مسدود کردن کلوني موش‌ها با رزين وارداتي را اجرا کرده است؛ طرح‌هايي که موجب کنترل يا کاهش جمعيت موش‌هاي پايتخت نشده است.
انستيتو پاستور؛ مرجع علمي موش‌ها
محمد حقاني، بارها درباره معضل موش‌هاي پايتخت به مديران شهرداري تهران تذکر و هشدار داده است. اين عضو شوراي شهر تهران درباره معضل موش‌هاي پايتخت مي‌گويد:« آمارهاي بسياري درباره جمعيت موش‌هاي تهران وجود دارد. جمعيت موش‌ها براساس ضوابطي خاص تعيين مي‌شود. مساله مهم اين است که از بين بردن تمامي موش‌هاي پايتخت اقدامي معقولانه نيست؛ چرا که قانون تنازع بقا بايد رعايت شود اما بايد وفور موش را کنترل کنيم. موش‌ها بيشتر در سوراخ‌ها و حفره‌هاي تاريک زندگي مي‌کنند و براي تامين غذاي روزانه خود از اين حفره‌ها خارج مي‌شوند. آن‌ها معمولا در فضاهاي تاريک و مرطوب که دسترسي آسان به مواد‌غذايي دارند، زندگي مي‌کنند. فراهم بودن تمامي اين عوامل، موجب افزايش زاد و ولد آن‌ها شده است. موش‌هاي تهران از نوع نروژي هستند و هر جفت موش، سالانه قدرت زايش 700 تا 800 موش را دارند. به همين دليل کنترل جمعيت آن‌ها مهم است.
جمعيت آن‌ها را از سه ميليون تا 50 ميليون اعلام کرده‌اند. مرجع اصلي آمار موش‌هاي پايتخت، انستيتو پاستور است. تعدادي کارشناس روي اين مساله تحقيق مي‌کنند که وفور و نحوه مقابله با آن‌ها را نيز اعلام کرده‌اند».
درزهاي شهر را بگيريم
حقاني با اشاره به روش‌هاي مقابله با موش‌هاي تهران ادامه مي‌دهد:« زاد و ولد و افزايش جمعيت موش‌ها، عوامل بسياري دارد. حفره‌ها، شکاف‌ها، رطوبت و غذا، عواملي هستند که بايد ابتدا براي مقابله با موش‌ها به سراغ آن‌ها رفت. زباله‌ به‌عنوان مهم‌ترين عامل منبع تغذيه موش، بايد کنترل شود. همچنين بايد حفره‌هاي شهري را که مکان مناسبي براي موش‌هاست ، از بين ببريم.
به‌تازگي در ساخت و سازهاي شهري از فوم استفاده مي‌شود. دستگاهي وجود دارد که فوم را داخل روزنه‌ها تزريق مي‌کند. اگر طرح‌هاي عمراني‌ به‌درستي انجام شود و حفره‌گاه‌ها از بين ‌رود، يکي از عوامل وفور موش نيز حذف مي‌شود.عامل ديگري که در کنترل جمعيت موش‌هاي شهر بسيار تاثيرگذار است، لايروبي و پاکيزه نگه داشتن جوي‌هاي آب و نهرهاست. در جوي‌هاي آب علاوه‌بر درز و شکاف، رطوبت مورد نياز موش‌ها و غذاي کافي نيز وجود دارد».
به توصيه انستيتوپاستور عمل نمي‌شود
يکي از راه‌هاي مقابله با موش‌ها، ريختن سم در جوي آب است که اين مساله آلودگي زيست محيطي و خطرات ديگري نيز دارد؛ روش منسوخي که شهرداري همچنان اصرار به اجراي آن دارد. حقاني در اين‌باره مي‌گويد:« براي از بين بردن موش‌ها روش‌هاي شيميايي نيز وجود دارد. انستيتو پاستور، استفاده از برخي سموم مجاز، طعمه‌گذاري مسموم و عقيم‌کردن موش‌ها را توصيه کرده است. به‌گفته مسئولان انستيتو پاستور داروهايي وجود دارد که موش‌ها را از طريق فضله موش ديگر نيز مي‌توان عقيم کرد.
اما چرا طرح‌هاي انستيتو پاستور تاکنون در شهرداري تهران به‌کار گرفته نشده است؟ پرسشي که معاون خدمات شهري شهرداري تهران بايد پاسخگوي آن باشد.
معضل موش‌هاي تهران را بارها در صحن شورا مطرح کرده‌ايم اما نتيجه‌اي حاصل نشده است. البته در برخي زمان‌ها، شهرداري به‌صورت مقطعي طرح‌هايي را براي مقابله با موش‌ها اجرا کرده است ولي دردي از اين مشکل درمان نکرده است؛ چرا که آن‌ها ريشه‌اي به اين معضل نپرداخته‌اند. مسئولان شهرداري ابتدا بايد مکان‌هاي زندگي موش‌ها را مانند شکاف‌ها و حفره‌گاه‌ها از بين ببرند، جوي و نهر‌هاي پايتخت را پاکيزه نگه‌داري ومعضلي مانند زباله را حل کنند و پس از آن از روش‌هاي شيميايي که انستيتو پاستور توصيه کرده است، استفاده کنند».
موش؛دومين معضل تهران بعد از آلودگي هوا
موش‌ها پس از آلودگي هوا، دومين معضل زيست محيطي پايتخت به‌شمار مي‌روند. معضلي که گويا اراده يا دغدغه‌اي براي حل آن در شهرداري تهران وجود ندارد. محمدحسين بازگير، رييس محيط زيست شهر تهران درباره اين معضل زيست محيطي مي‌گويد:«آمار خاصي از تعداد موش‌هاي تهران در اداره محيط زيست وجود ندارد. براساس قانون، متولي ساماندهي وضعيت حيوانات شهري مانند موش و گربه و ... شهرداري‌ است. در تهران چند عامل دست به دست هم داده‌‌اند که اوضاع بر وقف مراد موش‌ها باشد و جمعيت آن‌ها از کنترل خارج شود. نخست، وضعيت نابسمان مديريت پسماند تهران است. سبک زندگي شهروندان تهراني اشتباه وکافي است يک بار در خيابان‌هاي اين شهر گشتي زده باشيد آنگاه متوجه ته‌مانده غذاي رهگذران در گوشه و کنار شهر مي‌شويد. ته‌مانده غذايي که منبع تغذيه بسيار مناسبي براي موش‌هاي پايتخت است. مساله ديگر تاسيسات زيربنايي در تهران است. در بسياري از کلانشهرهاي دنيا کانال‌هاي اصلي براي تاسيسات شهري وجود دارند. در اين کانال‌ها، تاسيساتي همچون آب،گاز، برق و تلفن و ... عبور کرده است. اين کانال‌هاي سراسري، ورودي و خروجي‌ مشخصي دارند و نکته مهم، قرارگيري اين کانال‌ها در عمق زمين است. به‌همين دليل جانورهاي موذي مانند موش‌ در اين کانال‌ها زندگي مي‌کنند. اين اتفاق چند حسن دارد؛ موش‌ها در شهر پرسه نمي‌زنند و مساله ديگر کنترل جمعيت آن‌هاست. هنگامي‌که مسئولان آگاه باشند که موش‌ها در چه مکاني زندگي مي‌کنند ، به‌راحتي مي‌توانند جمعيت آن‌ها را کنترل کنند. حال در تهران وضعيت به‌گونه‌اي ديگر است؛ آن‌ها در ميان دست و پاي شهروندان جولان مي‌دهند و مکان زندگي آن‌ها به‌راحتي قابل کنترل و دسترسي نيست».
ديگر موش‌ها از مردم نمي‌ترسند
بازگير با اشاره به اينکه سبک زندگي موش‌ها تغيير کرده است، خاطر نشان مي‌کند:« زندگي موش‌ها در سطح شهر و کنار مردم، موجب تغيير سبک زندگي آن‌ها شده است. موش‌ها به‌راحتي درکنار گربه‌ها غذا مي‌خورند و از انسان‌ها نمي‌ترسند. غذا به‌اندازه کافي براي آن‌ها وجود داردو مکان امني براي زندگي دارند. هنگامي‌که تمامي فاکتورهاي زاد و ولد وجود دارد، آمار جمعيت چند ميليون موش‌هاي پايتخت ديگر شگفت‌انگيز نيست».
بازگير درباره ‌ مخاطرات موش‌ها براي سلامت شهروندان تهراني يادآور مي‌شود:« بيماري‌هاي بسياري از طريق آن‌ها مي‌تواند به انسان منتقل شود. موش‌ها به انبارهاي نگهداري مواد غذايي نفوذ و از آنجا تغذيه مي‌کنندکه اين مساله موجب آلودگي و بيماري انسان‌ها خواهد شد.
شهرداري بايد براي کنترل جمعيت موش‌هاي تهران چاره‌اي بينديشد. در تمام کلانشهرهاي دنيا، مانند لندن و توکيو، موش و انسان‌ها با يکديگر زندگي مي‌کنند و اين مساله تنها مختص به تهران نيست اما در آن کلانشهرها، برنامه‌ريزي‌هايي براي کنترل جمعيت آن‌ها انجام داده‌اند. کنترل جمعيت موش‌ها ، موضوعي نيست که در يک بازه زماني کوتاه مدت حل شود بلکه نيازمند برنامه‌ريزي و اقدامي مستمر است».
نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

انتقال دلار به ایران کسب و کار جدید افغان‌ها

عقب ماندگی شهرداری در صدور کارت بلیت مترو خبرنگاران

متن سند امضا شده ترامپ و کیم جونگ اون

فرزندان را در فضای مجازی رها نکنیم

جدول مقایسه ای ورود و خروج ارز در اقتصاد ایران

گره بحران صندوق‌های بازنشستگی چگونه باز می‌شود؟

مأموریت نفتی اروپایی‌ها در تهران

تردد در اتوبان تهران-کرج پولی می‌شود؟

کنکور می‌رود یا می‌ماند؟

سردرگمی در آغاز اجرای طرح ترافیک

چرا مدیران اقتصادی ایران طراح مسائلند تا حلال مسائل؟

اتباع خارجی چگونه ارز خود را تبدیل کنند؟

روشی برای جلوگیری از سرقت وای‌فای منزل

بازار زیرزمینی مبادلات دلار/ خرید و فروش تلفنی ارز رونق گرفت

نگرانی های ژئوپلیتیک مانع از کاهش شدید قیمت طلا خواهد شد

میلیونرهای جهان کجا زندگی می‌کنند؟

توصیه‌های ایمنی ترک منزل در ایام نوروز

ثروتمندان چگونه متولد می شوند

ارز درمانی در چه شرایطی تعلق می‌گیرد؟

شارژ بی‌سیم گوشی؛ این بار با لیزر

سالخوردگان در اجتماع سهیم هستند!

مسیر تجارت منهای ایران

تحلیل بازار مسکن در سال 97

نکاتی برای جلوگیری از سوء استفاده‌ های احتمالی از شبکه ‌های وای ‌فای

شهرداری‌ها در جهان چطور به استقبال برف می‌روند؟

چوب حراج به گیاهان دارویی

تحولات طلا | هفته منتهی به جمعه 6 بهمن 96

سرمایه‌گذاری نذری؛ مدل جدید تامین مالی کسب و کارهای نوپا

ظهور «بنگاه‌های زود بازده» در دولت روحانی؟

پارادوکس قیمت‌گذاری خودرو

آینده نامعلوم صادرات محصولات کشاورزی به عراق/ راه حل چیست؟

تبانی برخی بنگاه‌داران برای فریب خریدار

رشد تدریجی بازار مسکن در یک ماه اخیر

مقاوم‌سازی ساختمان‌ها، رمزکاهش خسارت‌ها

آیا پل صدر باید دو طبقه می‌شد؟

نفع سه کشور از گردشگران خروجی ایران!

هر ایرانی چقدر از اینترنت سهم دارد؟

ورود کلاهبرداران به بازار خودرو

پایان روزگار خوش مونتاژ خودروهای چینی در ایران

توقف مسکن مهر درست بود یا غلط؟

متهمان اصلی بحران در منابع آبی؛ تغییر اقلیم یا سدسازی

چرا صادرات کشور حرفی برای گفتن در دنیا ندارد؟

اثرات صندوق تثیبت بر بازار سرمایه

فیبر نوری کی به خانه‌ها می‌رسد؟

کودکان کار بازیچه چالش‌های کاغذی

دوباره حذف دلار!

پرداخت باقیمانده اقساط سهام عدالت اجباری است یا خیر؟

فرودگاه اربیل متروکه شد + عکس

کاهش زمان سپرده‌گذاری برای تسهیلات مسکن/ افزایش قیمت مسکن کمتر از نرخ‌تورم

تکیه‌ها و جایگاه‌های عزاداری در دوره قاجار